Általánosságban mondhatjuk, hogy különböző nézőpontok tükrében két komoly jelentőséget tulajdonítunk magának a leltározásnak.
Tehát kötelező jellege mellett kifejezetten hasznos is.
A leltár kötelező
Azonban először tekintsük át, hogy a leltár, mint mennyiségi felvétel, mikor és milyen keretek között számít kötelezőnek. A számviteli törvény szerint a vállalkozónak a mérlegtételek alátámasztásaként minden üzleti év zárásakor leltárkészítési kötelezettsége van (2000. évi C. törvény 69§ (1)). A leltárt folyamatos (a számviteli alapelveknek megfelelő) nyilvántartás esetén 3 évente törvényi előírás szerint kötelező mennyiségi felvétellel alátámasztani.
A jogszabály szerint a mennyiségi felvétel abban az esetben mérleg alátámasztó erejű, ha annak felvételét a mérlegfordulónapot megelőző, vagy az azt követő negyedéven belül végezzük el. (például: ha a mérlegforduló nap december 31. akkor mérleg alátámasztó mennyiségi felvételnek a tárgyév október 1-je és a tárgyévet követő év március 31-e között végbe kell mennie.)
A leltár értéket teremtő
A leltár fogalma a számviteli szakirodalom illetve a gyakorlat alapján
olyan részletes kimutatást jelent, amely a vállalkozó eszközeit és az eszközök forrásait tételesen egy adott időpontra vonatkozóan, mennyiségben is értékben is tartalmazza.
Ez alapján könnyen felismerhető, miben rejlik a hasznossága:
A leltár mennyiségi felvétele a beszerzési stratégia alapját jelentő pontos, valós (!) készletinformációt biztosítja.
A tudatos vállalkozások pénzt, energiát és időt nem kímélve törekszenek hatékony beszerzési stratégiák kialakítására, mellyel kielégíthetők a piaci és üzleti elvárások is, de látni kell, hogy ezek a befektetések csak akkor fognak megtérülni, ha a kiinduló adatok (készletinformáció) valóban pontos, valós alapokon nyugodnak.
Így a leltárból származó információk révén magasabb vevőkiszolgálási szintet érhetünk el, mellyel nagyobb bevételre is lehetőség nyílik.
A leltárra tehát érdemes nagy figyelmet fordítani, hiszen nem csak vállalatunk hivatalos megbízhatóságát támasztja alá, de azáltal, hogy a pontos készletinformációt biztosít még a készletezési stratégiánk hatékony működését is biztosítja!
Hogyan kezeljem szigorúan a készleteimet?
A valós fizikai készletek meghatározása megbízható ellenőrzést jelent a készletek tudatosan szigorú kezelésének ellenőrzésére, de hogy hogyan?
KÉSZÍTETTE: Mentés Dorina & Takács András